Miluji tuky a hubnu?!

Možná si pod slovem TUK představíte nějaký bůček nebo tučné maso. Takto bych na to nahlížela kdysi také. Média nám ve většině případů předkládají tuky zbytečně nevhodným způsobem. Naštěstí osvěta již začíná být širší a větší a tuky začínají být uznávány jako plnohodnotná součást výživy.

Kdysi se hlásilo, že tuky zvyšují cholesterol, buduje se na nich závislost a kilogramy po nich závratně rostou.

Dovolím si tímto článkem zastaralý mýtus vyvrátit.

Já osobně konzumuji tuky DENNĚ a nepřibírám ani deko, nezvyšuje se mi podkožní tuk, navíc ani se neokrádám o svalovinu. On totiž není TUK jako tuk :-).

Tuk ve formě kvalitního oleje
Co to tedy znamená?

Ty, které jsou zdraví škodlivé se nazývají tzv. TRANS MASTNÉ KYSELINY.

Jedná se o tuky, které jsou ve většině případů uměle vyrobené a jejich konzumace vede k nadváze a především ke zdravotním obtížím. Když k tomu přidáte ještě nějaké další dobroty jako jsou potraviny založené na cukru, pšenici, soli a potraviny s dlouhou trvanlivostí, je na nemoci zaděláno!

Tyto umělé tuky nejsou pouze v potravinách, ve kterých byste očekávali, jako jsou například margaríny, jsou skryty také ve sladkostích. Například v polevách, v náplních, v sušenkách, v listovém těstu nebo také v brambůrkách a v majonézách.

Tuky by měly být v denní konzumaci na 30 – 35 % z celkového příjmu. Nebudu vás zatěžovat sálodlouhou teorií a dělením, ale vytáhnu z toho to nejvíc prospěšné tukové pro naše tělo 🙂

Které jsou kvalitní živočišné tuky?

Pokud budete jíst alespoň 2x týdně tučné ryby, váš mozek se vám bohatě odvděčí. Přínosné omega 3 najdeme nejvíce v lososu, tuňáku, sardinkách, úhoři, pstruhu a především dravé ryby jsou dostatečným zdrojem.

Odvážlivci nebo nejedlíci ryb si mohou troufnout na pravidelné pojídání rybího tuku.

Rostlinné tuky jsou jedna velká zdravá kapitola. Výborným zdrojem jsou OŘECHY – jako TOP považuji místní vlašské ořechy.

Dále mandle, kešu, para ořechy, pistácie či lískový ořech. Pozor si dejte na ty ,,slané či ochucené“, ty na mysli rozhodně nemám.

Z ořechů se kromě výborného zobu dají udělat různé recepty.

Například:

  • mandlové smoothie – mandle necháme přes noc namočit ve vodě, ráno rozmixujeme a přidáme sklenici mléka (rostlinné či polotučné) a lžíci pravého kakaa, doporučuji smíchat a rozmixovat ještě s kouskem banánu pro lahodnější chuť.
Výborná svačina plná energie
  • tvarohový pudink s vlašáky – půlku vaničky tvarohu smícháme s velkou hrstí vlašáků a vybraného druhu ovoce, například jeden kus jablíčka, důkladně smícháme a necháme přes noc odležet, ráno přidáme lžíci javorového sirupu a nastrouháme kostičku vysokoprocentní čokolády 🙂
Nechám odležet přes noc a ráno je snídaně na světě

 

  • lískooříšková pomazánka – základem pro tento recept je opravdu šikovný mixér, ořechy se musí důkladně rozmixovat a nebo je lepší koupit rovnou namleté. Záleží jaké chcete množství, já většinou dělám z jednoho 150g balení a ořechy lehce opražím, poté rozmixuji, rozpustím půlku 90% čokolády a důkladně smíchám, na závěr ještě přidám kokosovou pastu a projedu společně ještě jednou v mixéru.

Pokud budete volit kupovanou verzi, vždy si ověřte složení!

Když mě honí mlsná nebo bych si jen něco zobla, nosím po kabelkách právě ořechy. Stačí si uzmout hrst a je to rozhodně lepší varianta než-li sahat po koblížkách, tatrankách nebo si nedat nic!

Podobně můžeme zobat také semínka. Ořechy i semínka jsou zdrojem vitaminů a jsou užitečnější než kdejaké super doplňky stravy.

Která semínka jsou vhodná?

Výborná jsou konopná, dále slunečnicová, lněná (důkladně rozkousané či drcené), dýňová a já osobně miluji chia ve všech možných variantách a pokrmech.

Jsou řešením potraviny nízkotučné či light?

Odpověď je ANO i NE.

Pokud máte během dne vyšší příjem kvalitních bílkovin ve formě masa a například tvarohu je rozumější vydat se cestou light. V případě, že saháte po odtučněných výrobcích z důvodu diety, je to zbytečné. Stěžejní je vždy SLOŽENÍ. Pokud ve verzi light najdete jakékoliv přidatné látky, ruce pryč. Škroby, barviva, dochucovadla by v žádném případě neměly být řešením!

Úžasným zdrojem kvalitního tuku je AVOKÁDO. Dá se připravit nasladko i naslano, ve formě pomazánky, domácí pěny nebo termixu.

 

  • termix z avokáda – zakysaná smetana, jedno zralé avokádo a lžíce pravého kakaa, vše rozmixuji a posypu mletými mandlemi.
V neposlední řadě nesmím zapomenout na používání kvalitních OLEJŮ. Problém většinou nektví v olejích samotných, ale v jejich špatném využití!

 

ZA STUDENA LISOVANÉ OLEJE patří pouze do studené kuchyně. Oleje RAFINOVANÉ jsou vhodné pro tepelnou úpravu. Tedy pokud restujete či smažíte na drahém extra virgin oleji vlastně tím vyudíte všechny cenné látky, pro které jste tento olej zakoupili.

Tuků se nemá cenu bát, jsou mnohem méně nebezpečné než CUKRY. Pokud se stravujete správnými tuky, poděkuje vám nejen tělo, ale i cholesterol.

S ničím se to nemá přehánět a to platí i v případě tuků. Když si namažete žitný chleba vrstvou másla, zobnete denně hrst ořechů, dáte si tučnou rybičku nebo salátovou zálivku obohatíte například olivovým olejem, uděláte pro své zdraví až až.

Nemusíte znát význam omega 3, 6, polynasycených a mononasycených kyselin, stačí jen, vybírat potraviny z přírodních zdrojů a vyhnout se těm baleným a složením nedůvěřivým.

A nezapomeňte: u dětí příjem kvalitních tuků platí dvojnásobně!

 

Autor: admin

Mou životní cestu provází zdravý životní styl. Jsem čerstvá maminka, která jde příkladem nejen dětem, ale i dospělým. Pomáhám lidem formou VÝŽIVOVÝCH PLÁNŮ “zdravě žít”. Bez diet, držení hladovek, odpírání si ani zdlouhavého vážení a počítání kalorií. Já sama žiji tak, abych nemusela své tělo každý měsíc reklamovat :-) –Moji cestu si přečtěte ZDE: