Odlehčený den – Detox

Každý si pod pojmem DETOX představí něco jiného.

Někdo jarní očistu, někdo pravidelný detox organismu. Varianty a způsoby jsou různé, rozhodnutí je na každém.

V tomto článku vám nastíním můj  názor na detoxikační den a jaké praktiky využívám.

Výsledek obrázku pro dieta jinak

Velmi mě inspirovala kniha od M. Mosley ,,Dieta jinak“ – Pět plus dva dny. Díky této knize jsem pochopila důležité souvislosti a uzpůsobila si odhlečený den, tak aby mi vyhovoval a byl pro mě přijatelný a zvládla jsem ho pozitivně a bez omezení během dne.

Přibližně dva roky zpátky jsem se s knihou setkala poprvé a byla to pro mě nová zkušenost. Jelikož v knize se doporučuje pět dní v týdnu jíst ,,normálně“ a dva dny odlehčeně, vzala jsem si z toho příklad.

Cítila jsem, že dva dny jsou na mě moc.

Zvolila jsem jeden den v týdnu detox a ostatní jedla všedně, jak jsem zvyklá. Zároveň jsem si nedělala iluze, že se vždy vydaří stejný den.

Ideální se mi jevila neděle, tak jsem cca rok a půl vždy v neděli měla pauzu, někdy jsem si uzpůsobila týden  a zvolila jiný den (například při oslavě) a jindy jsem cítila, že dnes to není to pravé a detox vynechala (nemoc, menstruace, velká fyzická zátěž…).

Během roku jsem na sobě začala pociťovat úžasné změny.

Den si můžete ,,odlehčit“ jak vy sami uznáte za vhodné. Rozhodně je nutné se odprostit od všeho běžného (trvanlivého, průmyslově zpracovaného, atd.) a zároveň je to taková malá zkouška psychické odolnosti.

Ráno je vše ještě vyladěné, ale postupně se začnou ozývat chutě, někdy dokonce rodina, někdy přátelé a před spaním už všichni svatí :-). Ale vydržení rozhodně za to stojí!

Druhý den se cítím tak nějak lehčí a srovnanější.

Líbilo se mi, že jsem se mohla pochválit za každé NE, za každé vytrvání a překonání sebe sama.

Člověk se naučí se sebou pracovat, lépe ovládá své emoce, vůli a tělo celkově.

Jak takový detox funguje?

Jsou samozřejmě lehčí a těžší formy. Já jsem zkoušela postupně vše, ale rozhodně jsem při prvním detoxu nebláznila a nechtěla strhnout všechno za jeden den.

Doporučuji pít celý den vodu a to klidně ve větším množství. Člověk má alespoň pocit, že do sebe něco dostává a dehydratace by vám velmi uškodila!

Já osobně si ráno převařím konev vody, přidám citrón a celý den popíjím. Někdy obohatím bylinkovým čajem, někdy malou kávou (bez jakýkoliv dochucovadel a vylepšovadel – mléko, smetana, cukr atd.).

Jídelníček si dle své fyzické a psychické kondice musí uzpůsobit každý sám. Jsou dny, kdy volím na malý talíř ráno a večer zelenou zeleninu. Někdy si udělám smoothie a někdy se těším na večerní malý talíř polévky.

Důležité je cítít, že ač něco málo sníte, stále je to odlehčený detoxikační den.

Nevhodné jsou jakékoliv umělé potraviny, mléčné výrobky, salámy, sladkosti, mouky atd. Tento den by měl být opravdu dá se říct přírodní.

Nic, co by zbytečně zatěžovalo žaludek. Zelenina ideální, ale samozřejmě, nemůžete sníst kilo mrkve. Polévka zase bez soli, bujonů a dochucovadel. Čistý zeleninový vývar je nejideálnější. Pro slabší povahy se může vymyslet uzobávání semínek, ale sníst celý pytlík mandlí, opět nebude řešení.

Je nutné si uvědomit proč to děláte a co vám tento den má přinést.

Já jsem si chtěla vyzkoušet, zda to dám, co to se mnou udělá a jestli to zvládnu udržet. Víte, je krásný pocit si říct: ,,nene, dnes si to maso nedám, já si ho mohu dopřát zítra.“

Pocit, že víte, že to není zakázané ovoce, že to není dieta, že se nemusíte vzdávat svých oblíbených jídel ani hříchů. Jen si prostě řeknete DNES NE!

Odměnou kromě zmíněné psychické odolnosti mi je také, zlepšení zdravotního stavu, snížení útrobního tuku a pokles váhy. Samozřejmě, že tyto změny jsem vypozorovala časem. Nebylo to po prvním detoxu ani po prvním měsíci. Ale s každou novou zkušeností to bylo lepší a lepší.

Jelikož jsem po roce a půl zjistila, že jsem těhotná, detox jsem okamžitě vyřadila. Víte, v tuto chvíli jsem cítila, že to není jen o mých potřebách a nechtěla jsem nic riskovat. V těhotenství je zapotřebí větší množství živin a dostatek sil a tak jsem si řekla, že se k tomu vrátím zase až tu bude mé tělo, samo za sebe :-).

Nyní, 8 měsíců po porodu (ale stále kojím!), se pomalu k detoxu vracím, zatím jen formou ,,úplňků“. Četla jsem totiž, že při úplňku na člověka působí detoxikační den 2x tolik! A to je teprve motivace :-).

Předem si tedy zapisuji, kdy jsou v roce úplňky a podle nich si chystám svůj odlehčený den. Časem možná zase přejdu na týdenní detox a nebo jen 14denní.

Opravdu si to musíte srovnat v hlavě po svém. Co sedí někomu, rozhodně nemusí sedět vám a naopak. Pokud do toho půjdete s pocitem, že vám určitě bude celý den na omdlení, že budete určitě umírat hlady, tak to rozhodně nesplní účel. To se na to vykašlete.

ALE…..

Pokud si řeknete, tak já si zkusím jak jsem ODOLNÁ a jdu do toho na 100%, určitě budete druhý den pyšní, jak to vlastně bylo snadné a že je to vše jen a jen V HLAVĚ.

Tento den je lepší zvolit také relaxační pohybovou aktivitu. Trénink ve fitness rozhodně není ideální volba. Procházka, jemná jóga, menší úklid, jsou ty nejvhodnější aktivity pro odlehčený den.

Já mám během detoxu spoustu energie, uklízím jak divá a možná abych nemyslela na jídlo, tak zvládnu tolik aktivit, co za celý týden ne :-).

Zajímavé je, že těsně před spaním myslím na všechny možné i nemožné recepty a ráno je vše jinak. Jak když utne, člověk je srovnaný, chutě jsou pryč a naopak tělo si žádá ty nejmenjší prasečiny. Vůbec to není tak, že bych chtěla rychle vše dohánět.

Tělo si neuloží ani žádné tukové zásoby, není to jako v dietě, kdy zapne ,,úsporný režim“. Hlava ví, že dnes NE, ale zítra ANO a není tedy důvod si něco schovávat na horší časy.

Tak nezapomeňte sledovat úplňky a vrhněte se na odlehčený den společně se mnou! 🙂

Autor: admin

Mou životní cestu provází zdravý životní styl. Jsem čerstvá maminka, která jde příkladem nejen dětem, ale i dospělým. Pomáhám lidem formou VÝŽIVOVÝCH PLÁNŮ “zdravě žít”. Bez diet, držení hladovek, odpírání si ani zdlouhavého vážení a počítání kalorií. Já sama žiji tak, abych nemusela své tělo každý měsíc reklamovat :-) –Moji cestu si přečtěte ZDE: